התאחדות יועצי מימון לדיור

משכנתה לוקחים רק עם יועץ רשום

עמוד עדכונים מתעדכן בעקבות נגיף הקורנה


פורסם 16/03/2020

שלום לכולם!

בנק ישראל הוציא הנחייה לבנקים לצמצם את קבלת הקהל בסניפים. החל ממחר חלק מהסניפים יהיו פתוחים כרגיל עם ויסות כניסה של לא יותר מ10 לקוחות בו זמנית וחלק מהסניפים יהיו סגורים לקבלת קהל אבל ימשיכו לעבוד. קרא עוד

פורסם 17/03/2020

שלום לכולם ! בעקבות עומס רב של פניות יועצים אל חברי ההנהלה בימים אלו וניסיון לעזור לכולם הוחלט להפעיל רכזי פניות לבעיות הנ”ל . על מנת שחברי ההנהלה יוכלו לשמור על עדכונים ופעילות מול הבנקים , והרגולטורים בישראל .

אנו מבקשים כעת מכולם לפנות לבעיות או תלונות אך ורק לרכזי פניות בטלפונים שנפרסם כעת , ולא דרך חברי ההנהלה או היו”ר .

הרכזים – דריה – 054-7697353 , אמיתי – 052-3003208 , הרכזים יודעים לרכז את הפניות ולכוון אתכם לאן שנדרש , במידה ומדובר בבעיה שמצריכה טיפול נקודתי , ננסה לעזור כמה שניתן מול הנהלות הבנקים .

בתקוה להבנה מצד כולם – הנהלת ההתאחדות

ניתן להקפיא עד 3 תשלומים משכנתה . יש לצרף מכתב בקשה ולכתוב האם מבקשים הקפאה מלאה או תשלום ריבית בלבד . את הבקשה יש לשלוח למיילalonar@clal-ins.co.ilולציין שם, ת”ז , טלפון ומספרי הלוואה במידה ויש .

בצל הקורונה והפרסומים של הבנקים בנושא הקפאת תשלומי המשכנתה אנחנו רואים לנכון להוציא מספר הבהרות : הבנקים שמאשרים הקפאה בתשלומי המשכנתה :

בנק לאומי – ניתן להקפיא את המשכנתה ( קרן + ריבית ) עד שלושה חודשים , וללא עמלות תפעול . מצ”ב לינק לטופב הייעודי –
http://bit.ly/2QpmxaF

בנק דיסקונט – ניתן להקפיא את המשכנתה ( קרן + ריבית ) עד שלושה חודשים , וללא עמלות תפעול ( מצ”ב לינק לטופס שצריך למלא ולשלוח לפקס 03-7108525 או למייל change.mashkanta@dbank.co.il
http://bit.ly/2WcQnmo

בנק הפועלים – ניתן להקפיא את המשכנתה ( קרן + ריבית ) עד שלושה חודשים , וללא עמלות תפעול .
הגשה לחזרה אליכם מומלץ בקישור הנ”ל –
https://www.bankhapoalim.co.il/he/mortgage

בנק מזרחי טפחות – ניתן להקפיא את המשכנתה במצב של גרייס כברירת מחדל ( דחייה רק של הקרן והמשך תשלום הריבית ) או בציון של הלקוח בבקשה דחייה מלאה ( קרן + ריבית ) עד ארבעה חודשים , לגבי עמלות *עדכון , לא תגבה עמלת התפעול של 320 שקלים ויהיה פטור . מצ”ב הטופס ללינק הייעודי –
http://bit.ly/2wgKVUR

*** עדכון לפוסט –

הבנק הבינלאומי – ניתן להקפיא עד 3 חודשים , הבקשות נבדקות ולא מאושרות אוטומטית , את הבקשות מגישים דרך המוקד , האתר או האפליקציה .
באתר ובאפליקציה נכנסים להתכתבות עם בנקאי וכותבים את הבקשה .

בנק איגוד – לגבי הקפאת התשלומים באיגוד
הפריסה של התשלומים שהוקפאו
הינה כהלוואה חדשה
לתקופה לבחירת הלקוח – איקס שנים או לפי המסלול הארוך ביותר במשכנתא המנוהלת.
וזה בפריים מינוס חצי .
מצ”ב הטופס –
https://bit.ly/2UldMj3

מרכנתיל – ניתן להקפיא עד 3 חודשים קרן + ריבית .
מצ”ב הטופס – https://bit.ly/3a75vG5

מיתר הבנקים לא יצאו בנושא הודעות , אך ניתן יהיה לבקש גם בהם שכן הבקשה של הדחייה / הקפאה זה לא שירות חדש שמוצע בשל במצב, אלא אפשרות שקיימת בבנקים תמיד וניתן גם במצב רגיל לבקש , היוצא דופן בהודעות שיצאו כרגע הם שהבנקים ויתרו על העמלות שהיו במצב רגיל ( 200-400 שקלים ) ושיש להגיש את הבקשה במוקדי הבנקים בלבד
לעומת מצב רגיל ובוא בקשה כזו נעשית רק בסניפים .

למהלך יש משמעות כלכלית וצריך להבין את ההשלכות שלו, לשקול בכובד ראש ולהשתמש רק במידה ואין ברירה .
החסרון הינו – הגדלת העלות הכוללת של המשכנתה באלפי שקלים , הגדלת ההחזר החודשי מתום תקופת הדחייה ועד לתום המשכנתה בעשרות שקלים .

מוקדי המשכנתאות:
מזרחי טפחות 8860*
פועלים 2401*
לאומי 6062*
דיסקונט 2009*
הבינלאומי 3533*
אגוד 073-2187555
ירושלים 076-8095115

נוהל בנק מזרחי כל מטרה מעל 50% בעידן הקורונה
על פי הנוהל שירד לסניפים

שווי נכס ייקבע לפי מחיר חוזה מקורי / שמאות שבוצעה ב10 שנים האחרונות (בשמאות שבוצעה מלפני למעלה מ5 שנים, נדרש לוודא סבירות השווי מול שמאי הבנק או בהסתמך על עסקאות באזור)

בטחונות ניתן לבצע כאשר קיים ביטחון “ללא הגבלה” או בסכום נקוב עד פער של 100,000 ₪ מהיתרה + התוספת.

מסלול ירוק ניתן לקבל עד 60,000 (במקום 50,000 עד כה)

פורסם 18/03/2020

בבינלאומי ניתן להקפיא משכנתא , הבקשות נבדקות עלידי קצין האשראי שלהם.
ניתן לבקש דרך האפליקציה שלהם מבקשים בצ’אט כתוב לבנקאי והם מטפלים .

במקרים בהם תיק שנדחה לצורך השלמות או תיקונים הוגש מחדש , ניתן יהיה לעשות שימוש באישוריה עירייה או רשות מקומית שהוגשו בעבר , כל עוד לא חלפו שלושה חודשים ממועד תום תקופת האישור

לאחר קבלת המכתב מהתאחדות יועצי המשכנתאות , והבקשות שהוצגו אלו התשובות שהתקבלו –

בקשות להקפאה עד 4 חודשים תקפות על כל סוגי הלוואות הזכאות , כולל הלוואת חומש , במידה וללקוחות ישנה משכנתה עם מעל 40% מהמשכנתה במסלולי זכאות ניתן לבקש הקפאה ארוכה יותר מ-4 חודשים . וועדת ההקלות בהחזרי משכנתה תתכנס כרגיל .

הנפקת תעודות זכאות כרגע הנפקות כרגיל , אין עיכובים מיוחדים .

אחרי שכנסי המידע לזוכים בוטלו, אמש הוחלט גם על הפסקת אירועי בחירת הדירות של זוכי מסלול “מחיר למשתכן”, לנוכח ההתפתחויות האחרונות בעניין נגיף הקורונה והנחיות משרד הבריאות. מדובר ביותר מ-2,000 דירות, אשר תהליך בחירתן יידחה.
כמו כן תופסק עד הודעה חדשה גם חתימת חוזים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

במסגרת אירועי בחירת הדירות, מממשים זוכי מחיר למשתכן את זכייתם בדירה ובוחרים את הדירות מבין מלאי הדירות הזמין של היזם, בהתאם לסדר הזכייה בהגרלות. מדובר ברגעים משמעותיים ומרגשים של הליך השיווק של הדירות.

אולם, לאור ההתפתחויות והרצון לשמור על בריאות הציבור, הוחלט היום במשרד על דחיית בחירת הדירות עד שינוי הוראות משרד הבריאות, כך שהן יאפשרו הליך יעיל ומסודר של בחירת הדירות.

הדחייה נעשית כדי שהמשרד יוכל להבטיח המשך תקין של הליך בחירת הדירות ושהזוכים יוכלו לממש את זכייתם באופן שאינו פוגע בזכויותיהם.
יש לזכור כי ההליך מתקיים בהתאם לסדר הזכייה ולאור המצב כאשר זוכה אינו יכול להגיע לבחירת הדירה ההליך ממילא נפגע ונעצר.
בשלב הזה איננו צופים כי הדחייה בבחירת הדירות תשפיע על קצב המשך בניית הדירות בשטח, ואינה אמורה לדחות את תאריך מסירת הדירות הייעודי.

כל המידע הרלוונטי לכנסי הזוכים יעלה לאתרי היזמים במטרה שיוכלו להכין את עצמם לקראת בחירת הדירה בהמשך.

ניתן לתאם פגישות להלוואות בסניפים פתוחים ללקוחות שצריכים משכנתא ב 45 יום הקרובים וכמובן המשך טיפול בלקוחות קיימים. לגבי סניפים סגורים- לקוחות שיש להם בקשה קיימת בסניף ומבצעים ב 45 ימים הקרובים, יכולים להמשיך טיפול מול הסניף. זו ההנחיה בשלב זה

הנהלת ההתאחדות פנתה היום ליו”ר השלטון המקומי בישראל חיים ביבס בכדי לעזור לפתור את הבעיה שנוצרה בקבלת אישורי עירייה לטאבו .

חיים ביבס הגיב שהבקשה תטופל ותבוצע בשטח .

פורסם 23/03/2020

מבדיקת ההתאחדות מול כלל משכנתאות שכרגע לא מתקבלות בקשות חדשות בכלל , בקשות שכבר התחילו תהליך כולל הפוכות ימשיכו כרגיל .

הודעה חשובה מאוד לציבור יועצי המשכנתאות ולקוחותיהם.
כפי שמסתמן, לדרישת מבטחי משנה עוד יומיים תתווסף שאלת קורונה בהצהרות הבריאות בריסק ובריסק משכנתא השאלה היא : האם אתה חולה או האם אתה בבידוד!
מכיוון שזו דרישת מבטחי משנה, כל החברות יצטרכו להתיישר. המשמעות היא שכל מי שלוקח משכנתא בתקופה הקרובה מוטב שירכוש מידית ביטוח חיים למלוא סכום ההלוואה ולתקופה מקסימלית (גם אם המסלולים טרם נקבעו) וזאת משום שרבים עלולים להימצא בבידוד או חולים.

כמו כן, זה לא קשור רק לקורונה, ותיתכן אפשרות של הפסקת הצטרפות לביטוחי חיים לכלל האוכלוסייה, באופן גורף, בגלל הסיכון הגדל (בתי החולים עמוסים).
בברכת בריאות לך ולמשפחתך

הלשכות פתוחות גם בימים אלו , ישנו חוסר כוח אדם יחסי אך מקבלים בקשות לרישום משכנתה באופן רגיל ( עם השתדלות לטיפול במקום ) .

ממליצים לקבוע תור מראש ללשכה .

בנוסף המלצה לאימות שטרות המשכנתה ע”י חתימת עו”ד מראש . והגעת אחד מבני הזוג ללשכת הרישום עם צילום ת.ז של בן הזוג שלא הגיע ומכתב בכתב יד שמאשר רישום השטר ע”י בן הזוג שהגיע.

כמו כן ניתן להגיע גם שני בני הזוג ללשכת הרישום וחתימות על השטר במקום ( כרגע פחות מומלץ ע”י לשכת הרישום ) .

הלשכות פתוחות בימים – א,ב,ד,ה – בין השעות 8:30 ל-12:30 , ניתן להגיע גם ללא זימון תור .

עקב חוסרי כוח האדם , וסגירת חלק מסניפי הבנקים לקבלת קהל , יש כרגע תעדופי תיקים .

תיקי מחזורים נדחקים הצידה כרגע בכל הבנקים עקב חוסר הדחיפות בהם מבחינת הבנקים .

בקשות חדשות , ברוב הבנקים לוקח זמן כרגע להנפקת אישורים עקרוניים חדשים , בחלק מהבנקים אף החליטו כרגע לא לקבל בקשות חדשות עקב העומסים ותעדוף ביצוע תיקים קיימים .

בימים אלו יש לפעול בשיקול דעת מרבי ולגלות הבנה , ולעשות גם כן תיעדופים פנימיים בהגשות התיקים .

לידיעתכם, החל מהיום 23.03.2020, תתאפשר הגשת בקשות לרישום משכנתה באופן מקוון גם עבור משכנתאות של בנק לאומי לישראל בע”מ (זאת בנוסף לבנק מזרחי-טפחות בע”מ, בנק דיסקונט לישראל בע”מ, בנק מרכנתיל דיסקונט בע”מ וחברת טריא פי2פי בע”מ) .

בדיקת מסמכי הבקשה ואישור הרישום יתבצעו בהתאם לנהלים המקובלים וכפי שנהוג כיום.

להלן מספר דגשים להגשת הבקשה:

​יש לצרף לבקשה “כתב הצהרה והתחייבות של עורך דין להגשה מקוונת של מסמכים”.
יש לוודא כי שטר המשכנתה חתום על ידי נציג הבנק ומאומת על ידי עורך הדין של הבנק בחתימות ידניות. יוזכר כי במסגרת ההגשה המקוונת, השטר עליו מופיעות חתימת נציגי הבנק נסרק, וחתימת הממשכן מאומתת בחתימה אלקטרונית.
עם אישור הבקשה יישלחו למגיש הבקשה אישור ביצוע פעולה ושטר המשכנתה שהוגש.
במידה ובמסגרת הבקשה התבקש גם נסח רישום, יישלח גם הוא לנ”ל

פורסם 24/03/2020

עדכון בנוגע לכלל משכנתאות : נכון לימים אלה ערן מזור ולירז בלבד עובדים כרגיל ! הם מקבלים בקשות , מכינים אותן לאישור ומכניסים אותן לתור עבודה וזאת כדי למנוע לחץ בהמשך ולהיות מוכנים לאישור וביצוע בחלוף המשבר. כמו כן ערן ולירז זמינים בטלפון למענה ומתן שירות.

העדכון הינו מצוות מזור ! שימו לב שהם אלו שעובדים כרגיל

משרד השיכון קיבל את המלצת התאחדות יועצי המשכנתאות בישראל ואישר לזוכי חומש ארכה של 60 ימים לטובת ביצוע מימוש ההטבה , וזאת החל מתאריך סיום התוקף שקיים ללקוח כיום !

בברכה –

הנהלת ההתאחדות יועצי המשכנתאות בישראל

לאחר בדיקה מול הבנק הבינלאומי , כרגע ישנם בעיות בהקלדת מסמכי הזכאות למשרד השיכון .

אנו ממליצים להתקדם בביצוע התיקים ללא תעודות זכאות ולא להמתין  .

פורסם 26/03/2020

בנק מזרחי טפחות פתוח קישור מיוחד לצורך הקפאת המשכנתה –  דרך הקישור ההקפאה מהירה ויעילה יותר למעוניינים , נא ציינו בפני הלקוחות , כי ככל הנראה ההקפאה תהיה מהחודש הבא ולא הקרוב .

https://www.mizrahi-tefahot.co.il/he/Bank/mortgage-category/mortgage-managing/pages/mortgage-break.aspx

פורסם 27/03/2020

חברים יקרים, מצורף הניוזלטר של ההתאחדות עם סיכום של כל מה שקורה עכשיו.

אם יש רק דבר אחד שקשור למשכנתאות שכדאי לכם לקרוא, זה המסמך הזה.
אפשר להפיץ גם לחברים שלא בהתאחדות, שיבינו איזו עוצמה יש לנו כשאנחנו פועלים יחד, ועד כמה ההתאחדות באמת דואגת ליועצים ולציבור הרחב.

https://bit.ly/2JlzaQa

פורסם 21/04/2020

ההתאחדות הוציאה היום התייחסות להוראת בנק ישראל שיצאה היום , שמחים שבנק ישראל החל לקבל את המלצות ההתאחדות מהמכתב שנשלח אליהם ב-16/3/20 ומקווים שההמלצות בהוראה הנ”ל יהפכו להוראות מחייבות , ושבנק ישראל ימשיך לקבל את יתר המלצות ההתאחדות .

מוזמנים לצפות במסמך ההתייחסות שכתבנו – בקישור הנ”ל –

https://bit.ly/2yuDUk7